Kā pagatavot: Mērces.

Mērces papildina ēdiena garšu, smaržu, padara ēdienu sulīgāku. Pie karstajiem gaļas, zivju, dārzeņu putraimu un miltu, pākšaugu ēdieniem pasniedz karstās mērces, pie aukstajiem ēdieniem - aukstās mērces, pie saldajiem ēdieniem - saldās mērces. Mērces gatavo uz pannas pirkt pannu interneta. Karstās mērces atkarībā no krāsas iedala brūnajās un baltajās mērcēs. Kā šķidrumu mērcēm lieto gaļas, zivju vai sēņu buljonu, dārzeņu novārījumu, ūdeni, pienu vai krējumu. Garšīgas brūnās mērces iegūst, ja tās gatavo no brūnā gaļas buljona vai šķidruma, ko iegūst, pēc gaļas cepšanas uz pannas uzlejot ūdeni un savārot.

Kā pagatavot brūno gaļas buljonu.

Brūnais gaļas buljons (1L)sastāvdaļas lai zinātu svaru vienmēr izmanto virtuves svarus : kauli 500 g, sīpoli 40 g, burkāni 40 g, pētersīļi 10 g, sāls.

Kaulus sasmalcina ar cirvi  liek cepešpannā , pārlej nedaudz ūdens, pieliek sagrieztas garšsaknes un cepeškrāsnī cep, līdz kauli kļūst brūngani. Tad liek katlā,  pārlej aukstu ūdeni (uz 1 kg kaulu 2,5-3L ūdens) un uz mazas liesmas vāra 4-6 stundas. Pēc tam caur caurduri vai sietu izkāš.
Kviešu miltus uz pannas  izkarsē ar vai bez taukiem, līdz tie kļūst iedzelteni ( baltajām mērcēm) vai brūngani (brūnajām mērcēm).

Mērču pagatavošanai nepieciešami nomizoti ar mizojamo nazi sīpoli, burkāni, pētersīļi, selerijas, tomātu biezenis, mārrutki u. c . Atkarībā no šīm piedevām mērces iegūst nosaukumu - sīpolu, tomātu, mārrutku mērce.

Brūnās mērcēs ir tumšākas nokrāsas, ar asāku garšu, un tās pasniedz pie ceptiem uz pannas, plats gaļas, zivju, dārzeņu ēdieniem. Baltās mērces ir gaišākā krāsā, ar maigāku garšu, un tās pasniedz pie vārītiem katlā , saceptiem gaļas vai zivju, dārzeņu ēdieniem, putraimu, miltu ēdieniem.

Ķēķis receptes